Szczyt dla początkujących – Gubałówka

W Zakopanem nie brakuje miejsc, które stanowią jego swoistą wizytówkę. Są to zarówno zakątki w różnych częściach pasm tatrzańskich jak na przykład Morskie Oko, zachwycające swoją malowniczością, jak i miejsca zapewniające dobrą zabawę, jak chociażby modne Krupówki.Na liście tej nie brak również zachęcających do wycieczek czy wspinaczek sławne szczyty jak na przykład Gubałówka. Czy faktycznie warto się tam wybrać i skąd bierze się niezwykła popularność tego szczytu?

 

Co warto wiedzieć o Gubałówce?

Gubałówka to rozległe wzgórze o łagodnych zboczach znajdujące się na wysokości 1120 m n.p.m.. Stanowi ona bardzo popularne miejsce wycieczek i spacerów o każdej porze roku.

 

Wartość turystyczna Gubałówki

Gubałówka wymieniana jest w niemal każdym przewodniku po Zakopanem lub Tatrach, jako atrakcja turystyczna. Jej głównym atutem są przepiękne widoki na panoramę Tatr i Zakopanego. Jednakże Gubałówka to coś znacznie więcej niż malownicze krajobrazy. To również liczne urozmaicenia dla przebywających w Zakopanem turystów.

Główną atrakcję Gubałówki stanowikolej linowo-terenowa ?Gubałówka? o łącznej długości 1340m. Powstała ona w 1938 roku. Zmodernizowana została w 2001 roku, stając się jednocześnie najbardziej nowoczesnym obiektem tego typu w Polsce. Jednorazowo przewozi ona 120 osób. Podróż nią trwa ok. 3,5 minuty.

Druga z atrakcji to zjeżdżalnia grawitacyjna o długości750m. Różnica poziomów to 45m (!). Do zjeżdżania służy nam specjalny wózek z hamulcem, dzięki czemu w dowolnym momencie możemy zatrzymać nasz wagonik. Musimy być przy tym niezwykle czujni i ostrożni, by nie spowodować kraksy z innymi uczestnikami zjazdu. Najszybsza prędkość, jaką możemy osiągnąć na torze to 20km/h. zjeżdżalnia czynna jest od kwietnia do listopada włącznie ? ale tylko w bezdeszczowe dni. Cena biletów zaczyna się od 7,00zł=osoba.

Na Gubałówkę można też zabrać swoje pociechy, gdyż czekają tam na nie plac zabaw, letnia ślizgawka oraz piaskownica.

Do dyspozycji turystów jest również kolej linowa gondolowa, która łączy Gubałówkę z Polaną Szymoszkową.

Na obszarze Gubałówki znajdują się także warte naszej uwagi obiekty zabytkowe. Są nimi:

– kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy;

– rzeźba S. Kaniaka Polonia Restiuta;

– krzyż ufundowany przez Tytusa Chałubińskiego.

Gubałówka to również doskonały punkt widokowy. Można z niego podziwiać Zakopane, Tatry, okoliczne pasma górskie ? Gorce, Beskid Wysoki i Pieniny.

 

Gdzie się zatrzymać na nocleg?

Najlepiej szukać miejsc noclegowych w ofertach typu tanie kwatery zakopane. Możemy wtedy liczyć zarówno na dogodną w miarę lokalizację, jak i na niezbyt wygórowane ceny za nocleg. Oczywiście do naszej dyspozycji są również inne obiekty turystyczne, jak chociażby stylowe domy góralskie czy typowe ośrodki wypoczynkowe. Tutaj jednak kwota za nocleg powoduje, że z pewnością nie są to tanie noclegi zakopane.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *