Jaskinia Mylna – zwiedzić samodzielnie czy z przewodnikiem?

Jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych Tatr, stanowią bez wątpienia piękne jaskinie. Szczególnie te, które można zwiedzać samodzielnie, jak i z przewodnikiem. W tej kategorii znajduje się m.in. Jaskinia Mylna.

Ze względu na ukształtowanie ? ogromną ilość korytarzy zaleca się jej zwiedzanie w asyście przewodnika. Przynajmniej wtedy, gdy przybywamy do niej po raz pierwszy. Jeśli jednak sami chcemy wcielić się w rolę przewodnika, powinniśmy trzymać się wyznaczonego tam szlaku turystycznego i posiadać bardzo dobre własne źródło światła. A czy warto w ogóle obejrzeć tę jaskinię?

Jaskinia Mylna znajduje się na obszarze Doliny Kościeliskiej. Tworzy ją poziomy i bardzo zawiły system korytarzy. Swój kształt, zawdzięcza ona wodom Potoku Kościeliskiego. Jej długość to 1300m. Latem panuje tu przyjemny chłód, zimą ? miejscami pojawiają się malownicze nacieki lodowe. Jaskinia czynna jest cały rok. Jako pierwszy jej wnętrze zwiedził w 1885 roku Jan Gwalbert Pawlikowski. To dzięki niemu rok później, pojawiło się pierwsze wejście do jaskini. Kolejne ? tu już dzięki wysiłkom Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego – stworzono w latach 1948-49.

Na obszarze jaskini znajduje się kilka charakterystycznych punktów. Są to kolejno:

  • okna Pawlikowskiego – dwa otwory przebicia, z których rozpościera się widok na Dolinę Kościeliską;
  • Wielka Izba
  • ulica Pawlikowskiego – jedno z pierwszych odgałęzień jaskini;
  • sala Chóry – gdzie został odkryty gatunek niewidomego raka Studniczka;
  • Biała Ulica – nazwa nawiązuje do charakterystycznych białych nacieków na ścianach.

Generalnie mówiąc trasa, jaką mamy do pokonania, nie należy do najtrudniejszych. Dzięki temu śmiało może tam wejść nawet mniej wprawny turysta czy grotołaz ? amator. Na trasie możemy napotkać niekiedy trochę kałuż.

Kwatery i nocleg?

Kiedy indziej musimy liczyć się z ubrudzeniem od ścian wapiennych. W niektórych miejscach przechodzimy po mostku. Aby móc obejrzeć tą jaskinię warto zatrzymać się gdzieś w pobliżu.

Dobrym rozwiązaniem będą tu zapewne kwatery w Zakopanym. Najlepiej szukać ich na obrzeżach kurortu, gdyż możemy liczyć wtedy na naprawdę przystępne ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *