Zwiedzamy Czarny Staw

Odwiedzając Zakopane nie jesteśmy skazani jedynie na spacer Krupówkami czy przejażdżkę bryczką po okolicy. Zakopane ma nam dużo więcej do zaoferowania. Na przykład możemy ciekawe spędzić czas wolny wybierając się nad Czarny Staw. Skąd taka nazwa i dlaczego warto się tam zatrzymać na dłużej?

 

Czarny Staw Gąsiennicowy ? bo tak brzmi pełna nazwa tego miejsca – to swoista ciekawostka przyrodnicza. Jest to jezioro polodowcowe. Znajdujące się w Tatrach Wysokich. Jego powierzchnia wynosi ok.20 ha, a głębokość sięga 76,4m. Jest to czwarte najgłębsze jezioro tatrzańskie. Jego urokowi uległo wielu artystów malarzy, wśród nich można wymieniać między innymi: Leona Wyczółkowskiego czy Wojciecha Gersona.

 

Skąd taka nazwa?

Ten, kto myśli, że nazwa jeziora wiąże się z miejscową legendą, jest w błędzie. Otóż Czarny Staw to nazwa pochodząca od koloru wody, która przybiera odcień od ciemnogranatowego do czarnego włącznie. Jest to efekt wizualny, który wywołują skały znajdujących się wokół jeziora rzucając cień na jego taflę.

 

Coś dla miłośników przyrody

Warto przyjrzeć się z bliska temu swoistemu fenomenowi tatrzańskiej przyrody. Miłośnicy pięknych widoków, mogą też nasycić swój wzrok roztaczającym się znad niego widokiem na Morskie Oko ? największe jezioro i chluba Tatr. Takich cieszących oczy widoków jest tu więcej. Na przykład Czarnostawiańska Siklawa. To malowniczy wodospad, który utworzył próg skalny z mocno wygładzonych skał. Na tym również nie koniec widokowych ?smaczków?. Po środku jeziora znajduje się, bowiem niewielka zielona kosodrzewinowa wysepka.

 

Gdzie się zatrzymać na nocleg?

By móc podziwiać te wszystkie piękne krajobrazy tatrzańskie, najlepiej wybrać coś z oferty typu tanie noclegi zakopane. Najtaniej wyniosą nas noclegi w schroniskach oraz na polach namiotowych i kempingowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *