Zakopane w 4 dni dla 4 osób – jak fajnie zorganizować wypad na własną rękę?

Jak zorganizować wycieczkę na własną rękę dla 4 osób do stolicy gór, czyli Zakopanego? To proste, lecz należy zachować kilka podstawowych zasad w planowaniu wypadu. Oto kilka podstawowych spraw, które koniecznie trzeba zapewnić, by cały wyjazd uznać za udany. Są to kwestie związane z noclegiem, wyżywieniem oraz sprecyzowanie lokalizacji najważniejszych miejsc związanych z potencjalnymi atrakcjami.
Najważniejszy ze wszystkich składników jest nocleg. Samodzielna organizacja podróży do Zakopanego wymaga dokładnego zapoznania się z bazą noclegową, żeby zapewnić tani nocleg, a cała wycieczka okazała się niewielkim wydatkiem w domowym budżecie. Najbardziej popularnymi i tanimi noclegami są pokoje gościnne bądź kwatery. Niesamowitym plusem prócz niskiej ceny jest dobry stan sanitarny pokojów oraz pełne wyposażenie niezbędne do przetrwania przez 4 dni.
Jeśli chodzi o wyżywienie to częstym zjawiskiem jest możliwość wykupienia karnetu żywieniowego w miejscu noclegu. Co zdecydowanie ułatwia zadanie poszukiwania wyżywienia po całym dniu aktywnego wypoczynku. Oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie, gdyż szeroki zakres ofert gastronomicznych w Zakopanym jest kuszącym kąskiem dla turystów. Mogą tam spróbować regionalnych dań oraz wytwornych obiadów w pobliskich restauracjach czy góralskich karczmach.

Dzień 1

Jezioro w górach - idealne miejsce na wakacje z noclegiem.
Jezioro w górach – idealne miejsce na wakacje z noclegiem.

Na samym początku wyjazdu dobrze jest poznać najważniejsze punkty charakterystyczne w tym przypadku dla Zakopanego, by mieć jakiekolwiek odniesienie względem odległości innych punktów docelowych dalszego zwiedzania. Pierwszego dnia koniecznie należy odwiedzić Krupówki najlepiej wieczorową porą, kiedy inne atrakcje stają się niedostępne. Przed spacerem po deptaku dobrą opcją na zachłyśnięcie się pięknymi widokami jest wjazd kolejką linową na Gubałówkę. Tam prócz podziwiania wspaniałych pejzaży gór można nabyć wiele zakopiańskich pamiątek oraz spróbować swoich sił w ekstremalnych rozrywkach na znacznej wysokości. Jeżeli na samym początku podróży dysponuje się sporą ilością wolnego czasu można również wybrać się na przejażdżkę wyciągiem górskim na jednym ze szczytów, przy czym z pewnością nie zabraknie dreszczyku emocji będąc na znacznej wysokości od powierzchni ziemi. Wszystkie wymienione atrakcje pierwszego dnia nie wymagają dużego wysiłku fizycznego, ponieważ ma być to czas regeneracji po podróży i zauroczenia się najpiękniejszymi naturalnymi krajobrazami jakie można spotkać w Polsce.

Dzień 2

Następny dzień warto wykorzystać pod kontem aktywnego wypoczynku poprzez wycieczkę w góry lub jeżeli jest to pora zimowa na pobyt na stoku spełniając się na jeździe na nartach czy też snowboardzie. Ta forma aktywności daje satysfakcję i poczucie spełnienia po śnieżnych podbojach i wojażach na nartach. Po powrocie do hotelu czy innego miejsca noclegowego kończąc posiłek warto skierować swoje myśli ku zabawie góralskiej, która jest równie przyjemna i intensywna co wspinaczka czy sporty zimowe. Wyroby regionalne skutecznie rozgrzewają zziębnięte ciała i niejednokrotnie dusze. Nie mniej jednak warto wybrać się na wiejską zabawę by poczuć ten swobodny i swojski klimat wspólnego spędzania wieczorów w górach.

Dzień 3

Góry w Polsce - noclegi, kwatery, hotele.
Góry w Polsce – noclegi, kwatery, hotele.

Trzeciego ranka jeżeli pora roku i pogoda na to pozwala warto zacząć spokojnie dzień od delikatnego spaceru, którego celem będzie Wielka Krokiew, na której Adam Małysz wiele razy zdobywał najwyższe miejsce na podium. Potem nieco podwyższając tempo wraz z nastaniem południa świetną zabawą jest podróż nad Morskie Oko. Niebiański kolor wody i bijący blask odbijających się promieni słonecznych jest idealnym odzwierciedleniem stanu mentalnego podróżujących szlakiem naturalnych bogactw. Z jednej strony budzi się w człowieku wrażliwość na estetykę i wspaniałość przyrody zaś z drugiej strony chłód i monumentalność bijąca z najwyższych szczytów powoduje lęk i przerażenie przed nieznaną siłą i potęgą górskiej natury. W przypadku pory zimowej świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z dobrodziejstw tradycji regionalnych i wzięcie udziału w nocnym kuligu z pochodniami, w ludowych saniach wyłożonymi niedźwiedzią skórą. Na koniec trasy rozpalone ognisko nada odpowiedniej atmosfery co ciężko będzie powtórzyć przy innej okazji o tej porze roku.

Dzień 4

Tuż przed odjazdem dobrym pomysłem jest przeżycie czegoś co pozwoli na silne zapisanie się w pamięci pozytywnych wrażeń przy jednoczesnej dobrej zabawie. Zdecydowanie taką rozrywką jest spływ łodzią wzdłuż Białego Dunajca. Prędkość połączona z wiatrem we włosach jest bardzo osobliwym przeżyciem w otoczeniu wysokich i różnorodnych drzew co w pewnych chwilach jest przyjemne wręcz uspokajające, lecz gdy tylko łódź nabiera prędkości spokój zamienia się niebywałą i zaskakującą przygodę. Po wodnej wycieczce dla zbilansowania równowagi idealnym zajęciem będzie pogłębienie wiedzy na temat gór i znanych osób przebywających w tej miejscowości lub które zasłużyły na szczególną uwagę ze względu na poświęcenie dla rozwoju Zakopanego. Większość z zasłużonych osób spoczywa na lokalnym cmentarzu toteż na sam koniec wyprawy, godzi się aby poświęcić odrobiny uwagi i skupienia na historię miasta i żyjących w nim zacnych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *