Zapytani o to, z czym najbardziej kojarzy się nam Zakopane, odpowiemy bez wahania, że z Krupówkami czy Giewontem. Nie są to jednak jedyne atrakcyjne pod względem turystycznym miejsca w Zakopanem. Bardzo przyjemnie możemy spędzić czas wolny spacerując po ulicy Kasprusie.
Gdzie znajdują się Kasprusie?
Jest to jedna z głównych arterii miasta Zakopane o dość długiej tradycji swojego istnienia, która sięga XIX wieku. Wtedy też Kasprusie stanowiły ważny element komunikacyjny na trasie centrum Zakopanego a wylot Doliny Strążyskiej.
Dlaczego warto się nią przespacerować?
Ulica Kasprusie ma nam wiele do zaoferowania. Wzdłuż niej znajdziemy sporą ilość punktów małej gastronomii i pijalni piwa. Poza tym bez trudu znajdziemy tam również wolne pokoje, które nadają się idealnie na tanie noclegi zakopane. W bliskim jej sąsiedztwie znajdują się dwa potoki ? Spadowiec i Młyniska. Ich szum słychać dość wyraźnie po lewej stronie ulicy, kierując się nią w stronę gór. Poza tym przy arterii tej znajdują się również dwa ważne zabytkowe obiekty. Pierwszy z nich to tzw. Czerwony Dwór. Drugi to z kolei dom, który ówcześnie zamieszkały kolejne pokolenia jednej ze sławniejszych rodzin w Zakopanem – Wawrytków. Z niej wywodzili się najsłynniejsi przewodnicy tatrzańscy, muzycy oraz tancerze. I trzeci to dom zamieszkiwany ongiś przez Helenę Marusarzównę – słynną narciarkę i kurierkę.
Muzeum Karola Szymanowskiego
Przy ulicy tej znajduje się również Muzeum Karola Szymanowskiego działające od 1976 roku. Mieści się ono w zabytkowej wilii Atma, którą zamieszkiwał niegdyś ten słynny kompozytor okresu Młodej Polski. W jednym z pomieszczeń znajduje się zrekonstruowana pracownia muzyka. Warto przy tym nadmienić, iż owa willa to jednocześnie siedziba Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. To także przy tej arterii znajduje się dom-muzeum poświęcone pamięci Władysława Matlakiewicza, lekarza i autora wielu dzieł o zdobnictwie i wzornictwie na Podhalu.