Polskie góry nie jedno mają oblicze, czego dowodem są różne sytuacje często zaskakujące podróżników na szlakach turystycznych. Wyprawa w góry nie polega jedynie na zorganizowaniu taniego noclegu, lecz przede wszystkim na odpowiednim przygotowaniu merytorycznym, psychicznym, jak również fizycznym, jeżeli głównym celem podróży jest wspinaczka w góry. Dodatkowo istotne jest także dobre wyposażenie w sprzęt i stój do wspinaczki. Tego typu forma rozrywki wymaga w wielu przypadkach odwagi oraz sprawdzenia sił w ekstremalnych sytuacjach. Wybierając się na szlak turystyczny należy przede wszystkim dopasować poziom trudności pokonania danej trasy do umiejętności i zdolności wspinaczkowych.
Głównym wyznacznikiem zdobytego doświadczenia jest ilość przebytych wcześniej tras na szczyty gór w połączeniu ze stopniem trudności do pokonania napotkanych na szlaku nieprzewidzianych warunków pogodowych bądź dzikich zwierząt. Na poziom zaawansowania danego szlaku górskiego znacząco wpływa naturalne ukształtowanie terenu oraz ilość osób pokonujących codziennie daną trasę na szczyt. Wśród gęstej sieci tatrzańskich szlaków turystycznych można wyróżnić 5 najbardziej wymagających, a zarazem niebezpiecznych szlaków dla osób nie posiadających odpowiednich umiejętności w pokonywaniu przeszkód na drodze do zdobycia upragnionego szczytu w Tatrach.
1. Orla Perć
Pierwszym szlakiem bezwzględnie określanym za najtrudniejszy do przebycia i pokonania jest Orla Perć. Głównymi czynnikami wpływającymi na sklasyfikowanie tego szlaku na samym szczycie listy jest przede wszystkim fakt, że szlak ma przebieg granitowy oraz jest bardzo eksponowanym fragmentem gór co skutkuje stromą i zawiłą drogą w osiągnięciu najwyższego punku szczytu. Orla Perć stanowi odcinek między Przełęczą Zawrat, a Przełęczą Krzyżne, który należy do szlaku czerwonego usytuowanego w Tatrach Wysokich. Niektórzy eksperci twierdzą, iż prócz wyżej wymienionego odcinka do szlaku czerwonego zalicza się także odcinek pomiędzy Świnicą, a Zawratem. Ze względu na wąskie kominy przebiegające w wielu miejscach dla zachowania bezpieczeństwa osób pokonujących szlak wprowadzono jednostronny ruch umożliwiający pełne skupienie na czynnościach związanych ze wspinaczką.
Największym ogranicznikiem wyprawy w góry jest deszcz oraz inne załamania pogody. Mgła ogranicza widoczność, silne podmuchy wiatru mogą w istotny sposób zakłócić równowagę z kolei deszcz stanowi największe zagrożenie, gdyż szlak staje się bardzo śliski. Praktycznie deszcz uniemożliwia wspinaczkę, a nawet jest powodem wypadków, w których doświadczeni zdobywcy szczytów nadszarpnęli zdrowie bądź stracili bezpowrotnie życie. Warto zaznaczyć, iż na szlakach istnieje sztuczne ułatwienie takie jak poręcz, łańcuchy, klamry i drabinki, by pomóc znaleźć punkt zaczepienia lub ostatnią deskę ratunku w sytuacjach kryzysowych. Zdradliwą rzeczą na szlaku jest wystąpienie oblodzenia, wtedy nawet dodatkowe udoskonalenia na nic się zdają i zawodzą, dlatego w podróż po zdobycie Orlej Perci powinni wybierać się rozsądni zawodowcy jednocześnie zachowując maksymalne środki ostrożności, by spokojnie móc powrócić do miejsca górskiego noclegu na zasłużony odpoczynek. Osiągnięcie szczytu Orla Perć to nie lada sztuka, nawet dla prawdziwych profesjonalistów. Grunt to dobra ocena możliwości i warunków pogodowych.
2. Szlak zielony na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem
Cechami charakterystycznymi dla tego szlaku to niebywała stromość, ogromne różnice wysokości pomiędzy poszczególnymi punktami na trasie oraz tendencja do długotrwałego zalegania pokrywy śnieżnej. Owe wymienione wyróżniki znacząco zawężają dostępność pokonania trasy przez przyjezdnych gości w celach turystycznych. Pokonanie zielonego szlaku na Mięguszowiecką Przełęcz jest prawdziwym wyzwaniem dla zawodowców. Zachętą stanowiącą łakomy kąsek dla wyczynowców jest nieziemski widok rozciągający się u podnóża gór. Droga na szczyt jest istną walką i próbą własnych sił, wymaga ona odpowiedniego przygotowania dużo wcześniej przed wyznaczoną datą wyjazdu w góry. Ogromny wysiłek fizyczny kończy się zmęczeniem, dlatego niezmiernie ważne jest znalezienie noclegu w górach zlokalizowanego tak, by nie zabrakło sił na powrót do schronienia. Mimo tego, że zielony szlak jest długości niecałych dwóch kilometrów to daje się we znaki kondycji oraz wszystkim mięśniom ciała. Droga prowadząca znad Czarnego Stawu do Mięguszowieckiej Przełęczy jest zarazem jedną z najtrudniejszych tras, ale również jedną z najpiękniejszych szlaków do przebycia.
3. Szlak czerwony z Morskiego Oka na Rysy
Jadąc w Tatry ciężko sobie wyobrazić pobyt bez zdobycia tej twierdzy będącego punktem strategicznym gór, lecz wśród powszechnej chęci zapuszczenia się w góry w celu zdobycia Rys mało turystów posiada chociaż podstawowe umiejętności ze wspinaczki. Nieodparta chęć doświadczenia tego co czuje prawdziwy znawca zdobywania górskich szczytów sprawia, ze na tym wbrew pozorom trudnym szlaku tworzy się tłok i chaos przez co warunki do bezpiecznej wspinaczki znacząco się pogarszają.
Odcinek prowadzący na Rysy od strony Morskiego Oka stawia wysoką poprzeczkę dla turystów szczególnie tych z niewielką ilością doświadczeń i umiejętności wspinaczkowych. Nie jest to jedyna trasa prowadząca na Rysy, lecz warto pamiętać, iż stanowi poważne zagrożenie dla nieprzygotowanych i postępujących pochopnie, bez namysłu turystów. Dla osób początkujących korzystnym rozwiązaniem jest spróbowanie swoich sił zdobywając łatwiejszy szczyt po czym można sprawdzić się na nieco wyższym kończąc na Rysach, który będzie ukoronowaniem wcześniejszych prób i wysiłków.
4. Szlak na Czerwoną Ławkę
Inna znana nazwa szlaku używana przez turystów to Priecne Sedlo. Podążając szlakiem na Czerwoną Ławkę niezmiernie ważne jest odpowiednie wyważenie ciężaru plecaka ze względów bezpieczeństwa. Trasa cechuje się monumentalną ekspozycją z tendencją do osypywania się skał w trakcie wspinaczki co powoduje wiele komplikacji przy niezachowaniu ostrożności. Skupienie i uwaga to podstawowe czynności przy wspinaczce na ten szczyt. Należy również zaznaczyć, że istnieje tylko jedna droga chcąc zdobyć ten szczyt mianowicie od doliny Zimnej Wody do Doliny Staroleśnej. Dla miłośników ekstremalnych wypraw nie zabraknie takich atrakcji jak wąska ścieżka nad przepaścią. Bez zamocowanych łańcuchów poręczy i innych pomocnych narzędzi trudno byłoby pokonać wszystkie przeszkody.
5. Szlak czerwony Świnica – Zawrat
Położony w malowniczej okolicy z pięknymi widokami rozciągającymi się na Halę Gąsienicową oraz Dolinę Pięciu Stawów Polskich tuż obok Orlej Perci. Świnica – Zawrat to spora zachęta dla turystów niemniej jednak nie należy kierować się tylko i wyłącznie walorami krajobrazu ze względu na poziom trudności szlaku. Mimo, iż wszędzie zamocowane są bardzo pomocne łańcuchy, drabiki, poręcze i klamry to nie jest łatwo pokonać dany odcinek bez podstawowych umiejętności. To minimum jakie należy posiadać w trakcie wyprawy tą trasą. Z pewnością nie należy do miejsca w okolicy górskiego noclegu na wieczorną przechadzkę.