Beskid Śląski, piękny o każdej porze roku…

Tak podczas letnich upałów jak i w śnieżne zimy Beskid Śląski ma wiele do zaoferowania odwiedzającym go gościom. Infrastruktura turystyczna w postaci szlaków, ścieżek dydaktycznych i rowerowych jest tutaj bardzo bogata, w okresie zimowym ponadto okolica staje się prawdziwym narciarskim i snowboardowym Eldorado, tylko okolice Szczyrku proponują dziesiątki kilometrów zjazdowych tras położonych w kilku narciarskich kompleksach.

Beskid Śląski, jak sama nazwa mówi, jest dogodnie umiejscowiony, szczególnie dla turystów z Górnego Śląska, można się tutaj dostać w przeciągu godziny-dwóch od opuszczenia miasta. Najbardziej znane ośrodki to Szczyrk, oferujący szeroką gamę tanich noclegów, choć nie tylko, dla bardziej wymagającej klienteli powstały luksusowe hotele i pensjonaty, jak np. czterogwiazdkowy Klimczok. Inne okoliczne miasta to rodzinna miejscowość Adama Małysza – Wisła, a także Ustroń, Istebna i Brenna. Każda z nich oferuje szeroki wybór atrakcji, a przynajmniej niektóre z nich postaramy się w kilku słowach opisać.

Góry

Beskid Śląski jest szczególnie wartym rodzinnych odwiedzin, poprowadzono tutaj bowiem gęstą sieć szlaków łączących wszystkie podgórskie miejscowości. Dodatkowym atutem jest bardzo dobrze rozwinięta turystyczna infrastruktura, w górach funkcjonuje szereg turystycznych schronisk oferujących tani nocleg, a w wielu miejscowościach funkcjonują wyciągi krzesełkowe, umożliwiające nawet mniej sprawnym turystom wydostanie się na szczyt i podziwianie przepięknych widoków.

Najbardziej znane wyciągi to te poprowadzone ze Szczyrku aż na wierzchołek Skrzycznego (1257 m n.p.m.), najwyższego szczytu całego Beskidu Śląskiego, a także z Ustronia na Czantorię i z Wisły na Stożek. Góry te zbudowane są w większości z piaskowców, skał stosunkowo mało odpornych na wietrzenie w związku z czym licznie występują tu wychodnie skalne, czasem mocno rozbudowane jak np. Malinowska Skała w okolicy Skrzycznego. Beskid Śląski to także najbardziej z całych Beskidów obfitujące w jaskinie pasmo górskie, na dzień dzisiejszy znanych jest ich tu sporo ponad 200, a najdłuższe liczą sobie ponad 2000 metrów korytarzy.

Rzadkie gatunki flory i fauny

Jaskinie te zamieszkiwane są przez bogatą faunę, pośród której prym wiodą pajęczaki, hibernujące nietoperze sześciu gatunków czy wreszcie kiełże, denne skorupiaki, w tym endemit – studniczek tatrzański.

Wisła

Beskid Śląski znany jest jednak z jeszcze innego powodu. To właśnie tutaj, na stokach drugiego co do wysokości szczytu tego pasma – Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), początek bierze Wisła, królowa polskich rzek. Jej obszar źródliskowy znajduje się na zachodnich stokach masywu, gdzie utworzono nawet rezerwat przyrody „Wisła”. Ochronie podlegają tam tworzące Wisłę potoki Czarna Wisełka i Biała Wisełka, a także Malinka, po połączeniu z którą dwóch pierwszych powstaje Wisła właściwa.

Na obszarze Beskidu Śląskiego jest ona niewielką rzeką i dopiero po jego opuszczeniu, i otrzymaniu kolejnych, głównie górskich dopływów takich jak Soła, Skawa, Raba i Dunajec rozlewa się majestatycznie i szeroko. W miejscu gdzie powstaje rzeka ulokowała się znana miejscowość wypoczynkowa o takiej samej nazwie – Wisła, znana przede wszystkim za sprawą naszego najlepszego skoczka narciarskiego Adama Małysza. Ale nie tylko, jest to naprawdę warte odwiedzenia miejsce, oferujące szeroki asortyment usług hotelowych i gastronomicznych, z bogatą ofertą prywatnych kwater i tanich noclegów.

Stoki narciarskie w Beskidzie

Okolice Szczyrku to prawdziwe zagłębie narciarskie, tylko na stokach Skrzycznego (1257 m n.p.m.) znajdują się cztery narciarskie trasy zjazdowe o różnej trudności, cztery trasy biegowe i pięć wyciągów (dwa krzesełkowe i trzy orczykowe). Łączna długość tras zjazdowych wynosi 13,4 km, a najdłuższa z nich ma nieco ponad 5 km długości. Łączna długość tras biegowych to 18 km, część z nich jest sztucznie naśnieżana, a część również oświetlona. Operatorem kompleksu jest Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich.

Nieopodal, na zboczach Małego Skrzycznego, ulokował się inny gigant – Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko, z 13 wyciągami orczykowymi, i aż trzynastoma różnorodnymi trasami o łącznej długości prawie 22 kilometrów. Najbardziej znane spośród nich to Bieńkula (czarna, czyli bardzo trudna) i Golgota (czerwona, trudna). Obie trasy posiadają homologację Światowej Federacji Narciarskiej na rozgrywanie na nich zawodów międzynarodowych, odpowiednio w slalomie-gigancie i slalomie. Jeszcze inne możliwości na narciarskie szaleństwo dają ośrodki „Beskidek” i ten na Przełęczy Salmopolskiej, ale to nie wszystko wystarczy przejechać się kawałek by korzystać z tras ulokowanych na Klimczoku ponad Bielsko-Białą czy w Ustroniu.

Co jeszcze?

Beskid Śląski to nie tylko narty i góry, region charakteryzuje się bogatą kulturą górali beskidzkich, którą podziwiać można m.in. w Muzeum Beskidzkim w Wiśle mieszczącym się w budynku dawnej karczmy z 1794 roku. Z całą pewnością warto udać się też do najwyżej w Beskidzie Śląskim położonej wsi – Koniakowa, znanego przede wszystkim z doskonałego klimatu jak i tradycji wyrobu koronkowych ozdób i części garderoby. W koniakowskim Muzeum Koronki będziemy mieli okazję nie tylko podziwiać wyroby lokalnych twórców, ale też zakupić pamiątki w postaci koronkowych serwetek, obrusów, a nawet, uwaga! stringów…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *