Giewont turystycznie

W jaki sposób urozmaicić sobie pobyt w Zakopanem? Najlepszym sposobem na skuteczne wypełnienie czasu wolnego, jest wzięcie udziału w różnego rodzaju wycieczkach lub ich organizacja. Takie rozwiązanie pozwala nacieszyć oko pięknem całej okolicy, a nie tylko samego Zakopanego czy Krupówek. Jedną z nich może być wycieczka z Zakopanego na Giewont.

Giewont w skrócie telegraficznym

Giewont to jeden z najbardziej popularnych masywów w Tatrach. Z daleka szczyt ten przypomina śpiącego rycerza i dominuje nad całym Zakopanem. Masyw składa się ze skał osadowych z przewagą wapienia. Nie brak w nim również skał krystalicznych, zlepieńców oraz piaskowców.

Najbardziej charakterystycznymi elementami tego masywu są:

  •          Mały Giewont, na którym znajduje się symboliczny 15-metrowy ważący ponad 1800kg krzyż (został on wystawiony w sierpniu 1901 roku, jako pamiątka jubileuszu; projekt przypisuje się ks. ProboszczowiKazimierzowi Kaszelewskiemu)

oraz

  •          Długi Giewont ? niedostępny dla turystów głównie ze względów bezpieczeństwa, za to bardzo bogaty i interesujący pod względem unikalnych gatunków roślinnych.

U podnóży Giewontu znajduje się kąpielisko geotermalne, które przyciąga rzesze zainteresowanych.

Z kolei północny stok masywu to idealne miejsca dla miłośników wspinaczki wysokogórskiej. Stąd też znajduje się tam gęsta sieć dróg wspinaczkowych.

Jak dojść na Giewont?

Wejście na Giewont to swego rodzaju ?obowiązek? każdego, kto przybywa do Zakopanego. Latem warunki wspinaczkowe są sprzyjające, za to bywa tam bardzo tłocznie i często trzeba oczekiwać w kilometrowej kolejce, aby wejść na sam szczyt. Dużo więcej rozwagi i ostrożności wymaga wspinaczka zimową porą. Wtedy niezbędny jest sprzęt alpinistyczny. Trzeba też liczyć się z ryzykiem wystąpienia lawin, co jest dość powszechne szczególnie na odcinku Kondratowa  Polana ? Kondracka Przełęcz. Na Giewont można dotrzeć różnymi szlakami. Jednakże najbardziej polecanym jest ten wiodący z Kuźnic (jest to atrakcyjna miejscowość turystyczna, z której można dotrzeć kolejką linową aż na Kasprowy Wierch). Możemy do nich dojechać rowerem, bryczką, autobusem PKS, samochodem lub mikrobusem. Następnie kierując się drogą jezdną przez Dolinę Bystrej docieramy na Polanę Kalatówki. Kolejny etap podróży to Polana Kondratowa oraz Kondarcka Przełęcz i wreszcie docieramy do celu. Droga powrotna wiedzie przez Przełęcz w Grzybowcu i Dolinę Strążyska (znajduje się tu oryginalny bufet urządzony w zabytkowym, odrestaurowanym i wyremontowanym szałasie).

Szlak wiodący na Polanę Kondratową określany jest, jako łatwy, dalsze etapy zaliczane są do trudnych, a końcowy odcinek do bardzo trudnych szlaków.

 

Gdzie przenocować?

A jakie warunki oferują nam kwatery w górach? Do naszej dyspozycji są bardzo zróżnicowane miejsca noclegowe. Jeśli planujemy zatrzymać się w Zakopanem na dłużej, ale zależy nam na komforcie do naszej dyspozycji są hotele i ośrodki wypoczynkowe. Z kolei planując krótkotrwały pobyt lub traktując Zakopane jedynie, jako bazę wypadową warto wziąć pod uwagę nieco tańsze noclegi w górach. Na gości czekają między innymi motele, domy wycieczkowe, schroniska, a nawet kilka kempingów i pola namiotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *